DİSİPLİN KAZANMANIN 3 ETKİLİ YOLU

Disiplin dediğimizde askeri bir sertlik gibi bizi boğacağını düşünürüz. Bu yüzden disiplinli olmaya çok fazla acı dolu duygular yükleriz ancak özünde disiplin zannettiğimiz şey değildir. Dünyadaki tüm başarılı insanları incelediğinizde başarılı olamaya güçlü duygular bağladıklarını göreceksiniz. Buna göre disiplinli olmak için neler yapabiliriz bu makalemizde bunları inceleyelim.

  • KENDİNE DUYGUSAL NEDENLER BULUN

Disiplinli olmayı istemek, öyle olmasını ummak hiçbir işe yaramayacaktır. Bu yüzden disiplin denen mekanizmanın nasıl çalıştığını bilmeliyiz. Eğer disiplin bir araç olsaydı yakıtı kesinlikle yoğun duygular olurdu. Bir fikri beğenmemiz harekete geçmek için yeterli olabilir ancak sürdürülebilir olması için yoğun duygulara bağlamak gerekir. Örneğin; kilo vermeye karar verdiniz ancak sürekli diyetinizi bozuyorsunuz. Kilo verme fikrine ‘’ eşim ya da sevgilim beni beğenecek’’ gibi güdüleyici bir duygu bağladığınızda iradenizi kullanmadan kendinizi disipline edeceksiniz.

  • KAMUOYU GÜCÜNÜ KULLANIN

Bizler sosyal varlıklarız. Dolayısıyla çevrenin gücü bizim psikolojik dünyamızda çok etkilidir. Aldığınız yeni kararı çevrenizle ya da sosyal medya aracılığı ile paylaşmanız sizi fazlasıyla disipline edecektir.

  • KENDİNİZLE ANLAŞMA YAPIN

İnsan davranışlarını genelde ödül ve ceza mekanizmaları belirler. Davranışlarımız ilkel beynin kontrolünde olduğu için kendinizle ‘’ödüllü’’ bir anlaşma yapmak sizi fazlasıyla disipline edecektir. Her anlaşmada olduğu gibi ‘’cezai şart’’ belirlemeyi de unutmamalısınız. Bu durumda ödülden çok cezanın acısı sizi disipline edecektir. Anlaşmadan caydığınızda ‘’ köpek maması yemek’’ caydırıcı bir ceza olabilir.

 

Disiplinli olmak için dıştan uyarıcılar değil içten gelen uyarıcıları kullanmalıyız. Bir kere zihninizde sizi disipline edecek alışkanlığı geliştirdiğinizde sürekliliğiniz o alışkanlığı şartlandıracaktır. Her defasında kendinize yeni disiplinler kazandıracak ve olmak istediğiniz kişiye doğru iradenizi kullanmadan otomatik olarak çekileceksiniz. Bu yüzden anlamanız gereken nokta şu; disiplin özünde duygusal bir güçtür. Tarihteki bir çok karakter disiplinlerini yoğun duygularından alır. Bu yüzden yoğun duygularınızı keşfetmek ve hayat amacınızı bulmak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.

Kendinizi ve duygularınızı keşfetmek yaşamda gerçek bir Yenilmez’e dönüşmek için Yenilmezler Programına göz atabilir ve yaşamın her alanında Yenilmez olabilirsiniz.