Neden erteliyoruz? 3 adımda keşfet! Çağımız insanının en büyük problemlerinden biri erteleme hastalığıdır. Yalnızca yapılacak işleri değil, kendilerini, hayallerini, önüne çıkan fırsatları da engelliyor insan. Çok az insana nasip olacak başarı hikayelerini erteliyor. Çevresine ilham olmayı, dünyaya adını bırakmayı erteliyor. Peki neden? Bu yazımızda bunu 3 adımda inceleyelim.

ATALARIMIZ

Tam odaklı bir enerjiyle çalışmamız ne yazık ki biyolojik olarak mümkün değil. Çünkü henüz mağarada yaşayan atalarımızla aramızda çok az bir zaman farkı var. Dolayısıyla günümüz insanlarının tükenmez bir enerjiyle çalışması ve sürekli odaklanması mümkün değil. Bunu kabul ederek sürece başladığınızda, kendinize haksızlık etmeyi bırakacak ve durumun gerimizden geldiğini kabul edeceksiniz.

İNSAN FİZYOLOJİSİ

Madde için yer çekimi neyse, insan içinde tembellik odur. Neden erteliyoruz sorusunu anlamak için fizyolojimize bakmalıyız. İnsan fizyolojik ve zihinsel açıdan disiplinli çalışmak için programlanmamıştır. Bunu çevrenize yakından bakarsanız görebilirsiniz. Bir çoğumuzun çevresinde planlı, programlı çalışan, kendini yaptığı işe adayan çok az insan vardır. Ancak, tüm gün sosyal medyada geçiren, insanların dedikodularını yapan düşün enerji gerektiren işleri yapan hatta tüm hayatlarını  düşük hazsal zevkere ayıran insanların ne kadar fazla olduğunu görebilirsiniz. Durum böyleyken, insanın temel yapısının ‘az enerji fazla haz’ mottosuyla donatıldığını görürsünüz.

DÜŞÜK HAZSAL ZEVKLER

Sosyal medya da çok fazla vakit geçiriyorsan, tatlı yeme düşkünlüğün varsa ve devamlı olarak AŞK’ı kutsallaştırıyorsan ne yazık ki düşük haz bağımlısı olduğunu ön görebiliriz. Bunun sebebi 2.maddede belirttiğimiz gibi insanın yaradılış olarak düşük hazsal zevklerin peşinden koşma isteğidir. Yalnız bu zevkler tatmin edildiğinde o anlık bir tatmin duygusu verir. Ancak birkaç saat sonra tatmin yerini bir boşluğa bırakacaktır ve arzular çok daha fazla doyum isteyecektir.

Bu durumun mantıki sonucunda şunu söyleyebiliriz; Yaşamdaki gerçek mutluluk hazları tatmin ederek değil, yüksek bilinçli zevklerin peşinden koşarak yakalanır. Bir eser ürettiğimizde, kendimizi geliştirme adına çabaladığımızda, başka insanların hayat kalitelerini arttırdığımızda gerçek mutluluğa erişiriz.

Yukarıda belirttiğimiz 3 maddeyi okuduğunuzda kendinize yakından bakın. Bu anlamda profesyonel bir destek almak isterseniz ücretsiz e-kitaplarımıza göz atabilirsiniz. You Tube videolarımızı izleyebilir ya da disiplin, irade ve mental dayanıklılığınızı artıracak ve sizi bu konularda 360 derece eğiten Yenilmezler Programına başvurabilirsiniz.